flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Перший загальнонаціональний форум: "НЕЗАЛЕЖНІ СУДИ ТА ВІЛЬНІ ЗМІ : СИНЕРГІЯ ЗАРАДИ МАЙБУТНЬОГО"

23 травня 2017, 17:06

Перший загальнонаціональний форум:

"НЕЗАЛЕЖНІ СУДИ ТА ВІЛЬНІ ЗМІ : СИНЕРГІЯ ЗАРАДИ МАЙБУТНЬОГО"

         22 травня 2017 року відбувся перший загальнонаціональний форум між представниками  судової гілки влади та засобів масової інформації:  "Незалежні суди та вільні ЗМІ: синергія заради майбутнього". Форум було зорганізовано за підтримки Українсько-канадського Проекту підтримки судової реформи в Україні, Вищої Ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Ради суддів України, Верховного Суду України, Державної судової адміністрації, Національної школи суддів України, Центру демократії і верховенства права, ГО «Детектор медіа», Інституту масової інформації та Національної спілки журналістів. Інформаційними партнерами виступали Громадське радіо і Юридична Газета.

         Форум проходив у режимі відеоконференції.  Основна платформа знаходилась у місці Києві, співпрацюючи  платформи  по регіонах на базі територіальних управлінь.           В Миколаєві форум проходив у  приміщенні Апеляційного суду Миколаївської області.  

         Учасники форуму наголошували, що реалізація права на інформацію, свободу слова та думки не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні та інші права, свободи і законні інтереси юридичних осіб (судів, управлінь). Це право не є абсолютним. Воно повинно бути збалансованим з правами людини ( і судді, і державного службовця) на повагу до приватного життя та на якісну, безпечну і достовірну інформацію. 

         Обговорили питання зміцнення незалежності судової гілки влади, забезпечення прав вільних ЗМІ на інформацію, як умови існування правової держави й відкритого громадського  суспільства. 

         Результатом форуму стала прийнята резолюція "Правова держава - спільна справа та відповідальність", яка набуває чинності з моменту її проголошення.

Учасники форуму постановили:

  1. Проводити спільні заходи суддів і журналістів, надавати (у межах чинного законодавства) обґрунтовані відповіді на інформаційні запити, оприлюднювати прес-релізи стосовно результатів розгляду судових справ, а також практикувати інтерв’ювання суддів з певних питань.
  2. Забезпечувати ефективну співпрацю суддів і ЗМІ через створені при судах прес-служби, які надаватимуть згідно з чинним законодавством запитувану інформацію, поширюватимуть прес-релізи щодо результатів розгляду судових справ, а також сприятимуть у вирішення конкретних запитів з певної проблематики (зокрема, щодо інтерв’ювання судді тощо).
  3. Надавати та поширювати лише об’єктивну, достовірну, перевірену й підтверджену інформацію про діяльність судової влади в Україні та її правозастосовчу роботу.
  4. Виявляти відкритість, об’єктивність, неупередженість, комунікабельність, тактовність і повагу в спілкуванні з між суддями й представниками ЗМІ, дотримуватися вимог, установлених чинним законодавством України, правилами суддівської етики та правилами журналістської етики.
  5. Вирішувати проблеми, що виникатимуть у ході здійснення журналістської діяльності у спілкуванні з суддями, шляхом переговорів із керівництвом відповідного суду, Радою суддів України або шляхом проведення консультативних зустрічей журналістів і суддів.
  6. Судам і ЗМІ виділяти достатні людські та фінансові ресурси у межах їх можливостей, а також залучати ресурси з інших, не заборонених законодавством, джерел для реалізації положень цієї Резолюції.
  7. Проводити час від часу публічні заходи для доведення до відома громадськості основних проблем, що мають місце у діяльності судів, а також судової практики з питань, що становлять суспільний інтерес.

          Наразі питання ефективної співпраці судів та журналістів є досить актуальним. Довіра до судів в Україні неможлива без забезпечення повноцінної відкритості судової системи.  Взаємодія судів та представників ЗМІ неможлива без взаємної поваги до свободи слова, яку уособлюють журналісти, а також без дотримання принципу незалежності правосуддя, яке гарантує суд.