Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавічус ініціює ряд законопроектів згідно яких відбуватиметься скасування трудових книжок. Кабінет Міністрів України підтримав пропозицію Мінекономрозвитку щодо ліквідації трудових книжок, відповідні проекти законів будуть подані на розгляд парламенту. Проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо спрощення ведення кадрової роботи платниками податків)” був внесений на розгляд Уряду 11.08.2015 року. Щоб скасувати трудові книжки в Україні, потрібно внести зміни у 22 закони. На думку Мінекономрозвитку, скасувавши необхідність вести трудові книжки, українці позбудуться зайвої паперової бюрократії і заощадять час працівникам кадрових відділів.
Трудова книжка — офіційний персональний документ, який містить записи про працевлаштування громадянина використовуються в багатьох країнах СНД.
Оформлюється документ при першому прийнятті на роботу, зберігається у відділі кадрів організації-роботодавця, містить особисті дані (прізвище, ім'я, по-батькові, дату та рік народження, освіту, професію та спеціальність; всі зміни та будь-яка інформація про взаємовідносини з роботодавцем реєструються в трудовій книжці та засвідчуються підписом відповідального працівника відділу кадрів.
З 2000 року в Україні в повному об’ємі запроваджено персоніфікований облік відомостей про застрахованих осіб. В свідоцтвах про загальнообов’язкове державне соціальне страхування міститься інформація про сплачені внески працівника та інформація про роботодавця. Доступ до цієї інформації має виключно пенсійний фонд, який використовує її для нарахування пенсій. На сьогодні, наявність необхідного досвіду (місце, посада та стаж роботи) підтверджує тільки трудова книжка. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників надає можливість кадровим службам правильно сформувати штатний розпис і забезпечити працівників «посадами та професіями» відповідно до довідника. На його підставі формуються посадові інструкції, в яких розділ «Кваліфікаційні вимоги» повинен містити норми, що стосуються освіти, освітньо-кваліфікаційних рівнів та досвіду, достатніх для повного і якісного виконання робіт за посадою. Трудові книжки містять важливу інформацію про працівника. А саме, за якими статтями КЗпП України відбувалися: прийнчяття на посаду, звільнення з попередніх місць роботи, чи існує заборона рішенням суду певний період обіймати ту чи іншу посаду.
В разі прийняття закону у запропонованій редакції його проекту при укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний буде подати лише паспорт або інший документ, що посвідчує особу та заяву про прийняття на основне місце роботи.
Замість трудової книжки особа буде надавати роботодавцю інформацію (резюме) про отримання спеціальних знань, досвід роботи за професією (посадою), наявність і застосування професійних навичок, виконувані роботи (надані послуги) у довільній формі, а також характеристики, рекомендації та інші документи, що характеризують попередню роботу. Фактично трудові книжки пропонується перевести в електронний вигляд. Громодяни матимуть право замовити витяг з електронної бази даних для представлення її на нове місце роботи, оформлення пенсії, тощо.